Produktbeskrivning
IPS e.max ZirCAD CEREC/inLab LT är monokromatiska block i zirkoniumoxid framtagna för CAD/CAM-baserad produktion av dentala restaurationer. Blocken är specifikt anpassade för bearbetning i CEREC- och inLab-system.
Materialet kombinerar hög mekanisk stabilitet med estetiska egenskaper, vilket gör det lämpligt för både enstaka kronor och broar med upp till tre led. Med en hög böjhållfasthet på 1 200 MPa möjliggörs en mer substansskonande preparation då tunnare väggtjocklekar kan bibehållas i konstruktionen. LT-serien (Low Translucency) har en opacitet som är optimerad för att efterlikna det naturliga dentinets utseende.
Efter fräsningsprocessen genomgår restaurationerna en sintringsprocess för att uppnå sin slutliga hållfasthet och färg. Färdigställda konstruktioner kan fästas med konventionell, adhesiv eller självadhesiv cementering beroende på de kliniska förutsättningarna.
Specifikationer:
Material: Zirkoniumoxid (keramik)
Färg: A1
Storlek: C17
Translucens: LT (Low Translucency)
Böjhållfasthet: 1 200 MPa
Antal per förpackning: 5 st
Kompatibilitet: CEREC och inLab-system