Produktbeskrivning
Initial Zirconia Disk Multilayer Elite är en för-sintrad fräsblank framtagen för tillverkning av tandersättningar med höga krav på estetik och mekanisk hållfasthet. Materialet kombinerar hög böjhållfasthet med en naturlig ljusgenomsläpplighet, vilket gör det lämpligt för både singelkronor och större brokonstruktioner.
Materialet består av zirkoniumdioxid med en integrerad färg- och translucensgradient. Denna uppbyggnad efterliknar den naturliga tandens optiska egenskaper genom en gradvis övergång i materialet. Med en böjhållfasthet på minst 1100 MPa kan materialet användas för konstruktioner som utsätts för hög belastning i bettet.
Translucensen skiftar från 45 % i den cervikala delen till 49 % i den incisala zonen, vilket ger ett naturligt djup i den färdiga protetiken. Blanksen är optimerade för korta sintringscykler och är anpassade för bearbetning i CNC-fräsmaskiner.
Specifikationer:
Material: Zirkoniumdioxid (Typ II, Klass V)
Färg: OM1
Tjocklek: 14 mm
Böjhållfasthet: =1100 MPa
Translucens: Gradient >45 % till >49 %
Standard: DIN EN ISO 6872