- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Blanks
- Initial Zirconia Disk Multilayer Elite B2 16mm
Initial Zirconia Disk Multilayer Elite B2 16mm
Artnr: 260501TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr700174232 042,10 kr
2 269,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Blanks |
|---|
Artnr: 260501
Initial Zirconia Disk Multilayer Elite B2 16mm
Produktbeskrivning
Initial Zirconia Disk Multilayer Elite är en försintrad fräsblank i zirkoniumdioxid anpassad för framställning av tandersättningar via CNC-frästeknik. Materialet är utformat för tillverkning av både kronor och broar där en kombination av hög hållfasthet och naturlig estetik krävs.
Disken har en integrerad färg- och translucensgradient som sträcker sig från över 45 % i den cervikala delen till över 49 % i den incisala delen. Denna gradering bidrar till ett naturligt utseende genom att efterlikna tandens gradvisa skiftningar i ljusgenomsläpp. Med en genomsnittlig böjhållfasthet på minst 1 100 MPa är materialet lämpligt för konstruktioner i både de anteriora och posteriora regionerna.
Materialet är klassificerat som Typ II Klass V enligt DIN EN ISO 6872 och stödjer snabba sintringsprocesser, vilket effektiviserar arbetsflödet i laboratoriet.
Specifikationer:
Material: Zirkoniumdioxid (Typ II, Klass V)
Böjhållfasthet: = 1 100 MPa
Translucens: >45 % till >49 %
Färg: B2
Tjocklek: 16 mm