Produktbeskrivning
Sockelplatta för framställning av tandtekniska modeller, utformad för att ge en stabil och måttnoggrann bas vid modellarbetet.
Denna sockelplatta används som fundament i system för framställning av sågade arbetsmodeller. Plattan säkerställer att modellens olika segment kan fixeras i rätt position med hög repeterbarhet. Genom sin stabila konstruktion minimeras risken för distorsion under härdningsprocessen och den fortsatta hanteringen.
Den grå färgen ger en tydlig visuell kontrast mot dentalgips, vilket underlättar vid precisionsarbete. Storleken är anpassad för mindre modeller eller specifika segment, vilket bidrar till en effektiv materialåtgång i laboratoriet. Plattan är en central del i ett systematiskt arbetsflöde för att uppnå hög noggrannhet i den slutgiltiga protetiska konstruktionen.
Specifikationer:
Storlek: Liten
Färg: Grå
Antal: 100 st per förpackning
Användningsområde: Modelltillverkning och sockling inom tandteknik