Produktbeskrivning
Finmaskiga retentionsnät i vax för användning inom modellgjutningsteknik. Produkten används för att skapa en stabil mekanisk förankring för akryl vid framställning av partiella proteser.
Dessa prefabricerade vaxretentioner förenklar arbetet med vaxmodellering genom att erbjuda en enhetlig struktur och jämn tjocklek. Arkens utformning gör det enkelt att anpassa och applicera materialet på modellen, vilket ger ett standardiserat underlag för protesbasen. Vaxet är utformat för att behålla sin geometri under hanteringen och fäster väl mot underlaget.
Den finmaskiga strukturen är särskilt lämpad för arbeten där utrymmet är begränsat men där en tillförlitlig retention krävs. Materialet brinner ut restfritt under gjutprocessen, vilket säkerställer rena gjutytor och god precision i det färdiga metallskelettet.
Specifikationer:
Typ: Finmaskigt retentionsnät
Material: Vax
Tjocklek: 0,7 mm
Mått per ark: 70 x 70 mm
Förpackningsstorlek: 20 ark