- Hem
- Tandteknik
- Modellering
- Vax
- GEO Expert Functional Wax Set, Tyska
Webpris
GEO Expert Functional Wax Set, Tyska
Artnr: 244036TillverkareRenfert GmbHTillv. artnr63409001 241,10 kr
1 379,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Vax |
|---|
Artnr: 244036
GEO Expert Functional Wax Set, Tyska
Produktbeskrivning
GEO Expert Functional Wax Set är en uppsättning modelleringsvaxer framtagna för funktionell uppvaxning enligt den naturliga uppvaxningstekniken (NAT) av Dieter Schulz. Setet används för att skapa funktionella modeller och restaurationer genom ocklusal utformning.
Vaxerna är anpassade för framställning av wax-ups på såväl situationsmodeller som mastermodeller i artikulator och kan användas på flera olika typer av skelettkonstruktioner. Uppsättningen inkluderar fyra opaka modelleringsvaxer i färgerna grönt, blått, gult och grått, vilka används för att bygga upp tandens anatomi. Utöver dessa ingår två mindre mängder vax i rött (transparent) och orange (opakt) för specifika markeringar och detaljer i den funktionella modelleringen.
Systemet levereras med ett designställ som ger en organiserad förvaring och enkel åtkomst till de olika vaxerna under arbetsprocessen. Denna version av setet innehåller instruktioner och vägledning på tyska.
Specifikationer:
Antal modelleringsvaxer: 6 stycken.
Vaxmängd (huvudvaxer): 4 x 40 g (grön opak, blå opak, gul opak, grå opak).
Vaxmängd (detaljvaxer): 2 x 4 g (röd transparent, orange opak).
Teknik: NAT (Natural Wax-up Technique) av Dieter Schulz.
Tillbehör: Designställ för organisering.
Språk (vägledning): Tyska.
