- Hem
- Tandteknik
- Modellering
- Basplattor + Folie
- Adapta foils 0,1x42mm röd 100st
Webpris
Adapta foils 0,1x42mm röd 100st
Artnr: 45267TillverkareBEGO GmbH & Co. KGTillv. artnr20502316,80 kr
352,00 kr
Exkl. moms
I lager
Specifikationer -
| Färg | röd |
|---|---|
| Styrka | 0,10 mm |
| Förpackningsinnehåll | 200 st |
| Produktgrupp | Basplattor + Folie |
Artnr: 45267
Adapta foils 0,1x42mm röd 100st
Produktbeskrivning
Spacerfolie avsedd för framställning av kronhättor genom djuppressningsteknik. Folien fungerar som en platshållare för att skapa det nödvändiga utrymmet för cement mellan den färdiga kronan och tanden.
Med en tjocklek på 0,10 mm säkerställer folien en enhetlig distans över hela modellen. Den röda färgen gör folien tydligt urskiljbar under arbetsprocessen, vilket underlättar hanteringen. Vid användning i dubbelkronsteknik fungerar materialet även som ett skyddande skikt som minskar risken för oavsiktlig genomfräsning när hättan täcks med vax.
Foliens diameter på 42 mm är anpassad för standardsystem inom djuppressning. Materialet formas efter tandstumpens anatomi vid användning för att säkerställa hög passform i det slutgiltiga protetiska arbetet.
Specifikationer:
Tjocklek: 0,10 mm
Diameter: 42 mm
Färg: Röd
Förpackningsstorlek: 100 st