Produktbeskrivning
Signum matrix OTY är en ljushärdande hybridkomposit i flytande form, framtagen för estetisk fasadframställning och karakterisering av protetiska konstruktioner. Materialet används främst för att återskapa naturliga optiska egenskaper vid arbete med kronor och broar.
Kompositen är utformad för att ge tanden ett naturligt utseende genom en kombination av fluorescens, opalescens och transparens. Tack vare sin semi-flytande konsistens är materialet enkelt att applicera och forma, vilket underlättar vid detaljarbeten och skiktning på metallunderstödda konstruktioner.
Färgen OTY (Opal Transparent Yellow) används för att skapa specifika effekter i restaurationens incisala eller ocklusala delar. Materialet ger en dynamisk ljusåtergivning som hjälper till att integrera den protetiska konstruktionen med patientens naturliga tänder. Den kemiska sammansättningen säkerställer god hållbarhet och en slitstark yta efter ljushärdning.
Specifikationer:
Materialtyp: Hybridkomposit
Konsistens: Semi-flytande (Fluid)
Färg: OTY (Opal Transparent Yellow)
Härdform: Ljushärdande
Vikt: 4 g
Användningsområde: Fasadmaterial, karakterisering av protetik