- Hem
- Tandteknik
- Isolering och separation
- Isolering och Putty (Lab)
- Indurent Lab 60ml
Webpris
Indurent Lab 60ml
Artnr: 258961TillverkareZhermack SpATillv. artnrC100900150,30 kr
167,00 kr
Exkl. moms
I lager
Specifikationer -
| Produktgrupp | Isolering och Putty (Lab) |
|---|
Artnr: 258961
Indurent Lab 60ml
Produktbeskrivning
Indurent Lab är en gelkatalysator framtagen för dentala laboratorieapplikationer. Den används för att aktivera härdningsprocessen i C-silikoner (putty) och säkerställa teknisk precision i laboratoriearbetet.
Gelen har en röd färg som fungerar som en visuell kontrollmekanism; när den röda färgen är jämnt fördelad i massan är blandningen homogen. Produkten är utvecklad för att tåla höga temperaturer, vilket gör den lämplig för användning vid tekniker som innefattar värmehärdande resiner och akrylater.
Formuleringen ger materialet en hög dimensionsstabilitet, vilket innebär att färdiga masker och modeller bibehåller sina mått i upp till sju dagar. Produkten är uteslutande avsedd för laboratoriebruk och ska användas enligt rekommenderade blandningsförhållanden för att uppnå optimala materialegenskaper.
Specifikationer:
Typ: Gelkatalysator/aktivator
Avsedd för: C-silikon (Lab)
Volym: 60 ml
Färg: Röd
Dimensionsstabilitet: Upp till 7 dygn
Egenskaper: Värmebeständig, lämplig för värmehärdande resiner
Dosering: Rekommenderat ca 2 x 60 ml per 5 kg putty




