Produktbeskrivning
Resimix blandningskoppar i silikon används för rationell tillblandning av dentala material. Denna medium-modell har en volym på 30 ml och levereras i förpackning om två stycken.
Kopparna är tillverkade av transparent silikon, vilket ger god sikt över materialet under blandningsprocessen. För att säkerställa stabilitet på arbetsytan är basen utformad som en kraftig sugfot, vilket håller koppen på plats vid omrörning och minskar risken för spill.
Denna storlek är utrustad med en integrerad hällpip för noggrann dosering och överföring av material. Tack vare det flexibla silikonmaterialet är kopparna enkla att rengöra efter användning, då stelnade materialrester kan tryckas loss direkt från den elastiska ytan, vilket gör dem lämpliga för återanvändning.
Specifikationer:
Material: Klar silikon
Volym: 30 ml
Storlek: Medium
Antal per förpackning: 2 st
Egenskaper: Sugfot, integrerad hällpip, återanvändbar