- Hem
- Tandteknik
- Gjutning
- Inbäddningsmassa
- Deguvest Impuls 50x150g
Webpris
Deguvest Impuls 50x150g
utan vätska
Artnr: 84329TillverkareDeguDentTillv. artnr53255100032 191,50 kr
2 435,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | 7,5 kg |
|---|---|
| Produktgrupp | Inbäddningsmassa |
Artnr: 84329
Deguvest Impuls 50x150g
Produktbeskrivning
Fosfatbunden, kol- och gipsfri inbäddningsmassa för dentalteknisk användning vid gjutning av ädelmetallslegeringar. Massan är utformad för att hantera både konventionella uppvärmningscykler och snabbuppvärmning (speed-teknik).
Inbäddningsmassan är baserad på kvarts och kristobalit, vilket bidrar till en kontrollerad expansion och hög precision i slutresultatet. Genom att kombinera dessa material uppnås jämna och släta ytor på de gjutna objekten. Produkten är kompatibel med alla typer av ädelmetaller, vilket ger bred användbarhet i laboratoriemiljö.
Blandningsprocessen sker under vakuum för att säkerställa en homogen massa. Materialet har en arbetstid på mellan 4 och 6 minuter, vilket ger tillräckligt med tid för noggrann inbäddning innan härdning påbörjas. Efter gjutning är massan konstruerad för att underlätta urbäddningen av objekten.
Specifikationer:
Typ: Fosfatbunden, kol- och gipsfri
Innehåll: Kvarts och kristobalit
Blandningsförhållande: 100 g pulver : 22 ml vätska
Blandningstid (vakuum): 60 sekunder
Arbetstid: 4–6 minuter
Förpackningsstorlek: 7,5 kg (50 x 150 g)
Användningsområde: Ädelmetallslegeringar och snabbuppvärmning




