DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Grafitdegel Technocast 10st

Artnr: 79743TillverkareCeramed GmbHTillv. artnr074VG 10ST
3 476,70 kr
3 863,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

ProduktgruppDegel + insats
Artnr: 79743
Grafitdegel Technocast 10st

Produktbeskrivning

Grafitdegel Technocast är avsedd för smältning av metaller vid gjutprocesser inom tandteknik. Denna degel är utformad för att hantera höga temperaturer och tillhandahålls i en förpackning om 10 stycken. Grafitdegeln är tillverkad för att ge stabilitet under upphettning och säkerställer en ren smältprocess. Dess materialsammansättning bidrar till god värmeledningsförmåga och motståndskraft mot termisk chock. Detta minimerar risken för förorening av legeringen under gjutningen, vilket är kritiskt för slutproduktens kvalitet. Specifikationer: Material: Grafit Antal: 10 stycken

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma