Produktbeskrivning
VistaCam iX är ett intraoralt kamerasystem med utbytbara huvuden, utformat för digital bildtagning, diagnostik och patientkommunikation. Systemet levererar högupplösta bilder som underlättar dokumentation av kliniska fynd och visuell presentation vid behandlingsplanering.
Den centrala egenskapen hos detta kamerasystem är dess modulära uppbyggnad. Genom att använda olika huvuden kan användaren växla mellan standardbilder, makrofotografering och specialiserad kariesdiagnostik. I detta paket ingår Cam-huvudet, som är optimerat för att återge detaljerade bilder av tänder och slemhinnor med ett djupskärpeområde som täcker allt från enskilda tänder till hela tandbågar.
Kameran ansluts direkt till dator via USB 2.0, vilket eliminerar behovet av extern strömförsörjning och gör utrustningen enkel att flytta mellan olika behandlingsrum. Handstycket är utformat med fokus på ergonomi och funktion; bildtagning aktiveras via en känslig sensor på handstycket, vilket minimerar risken för rörelseoskärpa vid exponeringstiden. Med en vikt på endast 50 gram är instrumentet balanserat för att underlätta åtkomsten i svåråtkomliga områden i munhålan.
Mjukvaruintegrationen möjliggör direktöverföring av materialet till klinikens befintliga bildbehandlingssystem. Utöver standardbildtagning kan systemet vid behov kompletteras med tillvalshuvuden för specifika ändamål, såsom Proxi-huvudet för detektering av interproximal karies utan användning av röntgenstrålning, Proof-huvudet för visualisering av karies och plack genom fluorescens, samt Poly-huvudet som används för ljushärdning av dentala kompositmaterial.
Specifikationer:
Gränssnitt: USB 2.0
Vikt: 50 g (handstycke utan kabel)
Längd: 190 mm
Upplösning: Högupplöst digital sensor
Bildtyp: Stillbild och video
Aktivering: Integrerad sensor på handstycket
System: Utbytbart huvudsystem (Cam-huvud ingår)
Strömförsörjning: Via USB-anslutning (5V)