Produktbeskrivning
Rengöringsadapter i långt utförande för PROPHYflex 4. Denna adapter används för invändig rengöring och underhåll, vilket bidrar till att bibehålla instrumentets prestanda och livslängd.
Adaptern möjliggör noggrann genomspolning av luftpoleringsverktygets interna kanaler. Genom att använda adaptern under rengöringsprocessen avlägsnas pulverrester effektivt, vilket förebygger igensättningar i blandningskammaren och säkerställer ett jämnt pulverflöde vid behandlingar.
Konstruktionen är anpassad för maskinell rengöring och desinfektion i diskdesinfektor. Den långa utformningen säkerställer korrekt anslutning till rengöringssystemet, vilket underlättar en standardiserad och hygienisk rekonditionering av instrumentet efter varje användningstillfälle.
Specifikationer:
Utförande: Lång
Kompatibilitet: Luftpoleringsinstrument PROPHYflex 4
Användningsområde: Maskinell rengöring, desinfektion och rekonditionering
Funktion: Genomspolning av interna kanaler och pulverledningar