Produktbeskrivning
Icke-resorberbar silkesutur avsedd för mjukvävnadsadaptation och ligering. Suturmaterialet är flätat, vilket ger en smidig hantering och hög knutsäkerhet vid kirurgiska ingrepp.
Tråden är infärgad svart för att säkerställa god synlighet och kontrast mot vävnaden under arbete. Silke är ett naturligt material som bibehåller sin draghållfasthet under den kritiska läkningsfasen, även om det tekniskt klassas som icke-resorberbart då det långsamt kapslas in i vävnaden.
Denna variant är utrustad med en PS-3-nål, vilket är en 3/8 cirkelformad nål av typen "Reverse Cutting" (16 mm). Denna utformning innebär att den skärande eggen sitter på nålens yttre kurva, vilket minskar risken för att vävnaden skärs sönder i riktning mot sårkanten. Produkten levereras steril i förpackning om 36 stycken.
Specifikationer:
Material: Silke (flätat)
Resorption: Icke-resorberbar
Grovlek: 4-0 (1,5 EP)
Trådlängd: 45 cm
Färg: Svart
Nåltyp: PS-3 (3/8 cirkel, 16 mm, Reverse cutting)
Antal: 36 st per förpackning