Produktbeskrivning
Denna prophy polerare med lamellkopp är utformad för effektiv och skonsam polering av tandytor. Produkten är framtagen för att användas utan behov av putspasta, vilket bidrar till en effektivare arbetsgång.
Poleraren utmärks av sin förmåga att rengöra och polera tänderna utan ytterligare polermedel. Detta bidrar till en tidsbesparande och enklare process i den dagliga kliniska praktiken. Den ljusblå koppen med lameller är specifikt utformad för att åstadkomma en grundlig ytrengöring och polering av tandytor.
Produkten är anpassad för användning med vinkelstycke (skaft 204), vilket säkerställer kompatibilitet med standardutrustning. Den levereras i en förpackning om 100 stycken för att möta klinikens löpande behov.
Specifikationer:
Modell: 1238RA
Form: Kopp med lameller
Färg: Ljusblå
ISO-storlek: 060
Skafttyp: Vinkelstycke (RA 204)
Antal: 100 stycken