- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Övrigt Roterande Instrument
- Bur Flash 10 Holes MX 5 fg + 5 vst
Webpris
Bur Flash 10 Holes MX 5 fg + 5 vst
Artnr: 43079TillverkareNichrominoxTillv. artnrPN190220287,10 kr
319,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Roterande Instrument Övrigt |
|---|
Artnr: 43079
Bur Flash 10 Holes MX 5 fg + 5 vst
Produktbeskrivning
Bur Flash 10 Holes är ett kompakt ställ för organisering och sterilisering av roterande instrument. Modellen är utformad med 10 hål, varav 5 är anpassade för FG-borrar och 5 för vinkelstycksborrar (VST/RA).
Hållaren är tillverkad av rostfritt stål och teflon, vilket gör den lämplig för alla former av rengöring, dekontaminering och sterilisering. Materialvalet säkerställer hållbarhet även vid frekvent användning i autoklav. För att underlätta sortering och identifiering av olika instrumentuppsättningar levereras stället med fyra utbytbara silikonindikatorer i olika färger.
Konstruktionen tillåter att stället vinklas, vilket ger god överblick och enkel åtkomst till borrarna under kliniskt arbete. Den kompakta storleken gör den smidig att hantera i både sterilenheten och vid behandlingsstolen.
Specifikationer:
Kapacitet: 10 borrar (5 FG + 5 VST)
Material: Rostfritt stål och teflon
Mått: 7,3 x 3,3 x 1,3 cm
Egenskaper: Tål alla typer av sterilisering och dekontaminering
Medföljande tillbehör: 4 utbytbara silikonindikatorer i olika färger
