- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- HM-Borr
- Hst HM 7995.009 centerings borr st
Webpris
Hst HM 7995.009 centerings borr st
Artnr: 19172TillverkareEdenta AGTillv. artnr7995.103.00965,70 kr
73,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Figur | 370 |
|---|---|
| Isostorlek | 009 |
| Material | hårdmetall |
| Fattning | 103 handstycke kort |
| Produktgrupp | HM-Borr |
Artnr: 19172
Hst HM 7995.009 centerings borr st
Produktbeskrivning
Centreringsborr i hårdmetall utformad för exakt punktmarkering och initial borrning. Instrumentet är framtaget för att skapa en stabil startpunkt och säkerställa hög precision vid efterföljande arbetssteg.
Detta roterande instrument är tillverkat i solid hårdmetall, vilket ger god slitstyrka och bibehållen skärförmåga. Utformningen enligt figur 7995 är optimerad för att förhindra glidning på ytan vid påbörjad borrning, vilket möjliggör en exakt positionering av hålet.
Borret har skafttyp 103, vilket innebär ett kort handstyckeskaft (HP short). Den kompakta skaftlängden ökar åtkomligheten och kontrollen vid precisionsarbeten. Med en ISO-storlek på 009 lämpar sig borret för mycket små och noggranna markeringar i olika materialtyper inom dentala och laboratorietekniska applikationer.
Specifikationer:
Figur: 7995
ISO-storlek: 009
Material: Hårdmetall
Skafttyp: 103 (Handstycke kort)
Användningsområde: Centreringsborrning och punktmarkering
