Produktbeskrivning
FG HM Finir TC246.010 är en hårdmetallborr i flammform framtagen för finputsning och konturering av dentala fyllnadsmaterial och protetik.
Detta roterande instrument är konstruerat i hårdmetall för hög precision och stabilitet under användning. Borrets flammformade geometri (Figur TC246) gör det lämpligt för formgivning av fissurer och bearbetning av ocklusala ytor. Den röda färgmarkeringen indikerar att instrumentet är utrustat med 8–12 skär, vilket är optimerat för att skapa en slät yta på material som komposit, keramik och guld.
Skaftet är av typen 314 FG (Friction Grip), avsett för användning i turbinvinkelstycken. Instrumentet används för att avlägsna överskottsmaterial och förfina ytor inför den slutgiltiga poleringen. Rekommenderat varvtal vid klinisk användning är cirka 15 000 varv per minut.
Specifikationer:
Figur: TC246
Form: Flamma
ISO-storlek: 010
Material: Hårdmetall (Tungsten Carbide)
Skafttyp: 314 FG
Antal skär: 8–12
Färgkod: Röd
Förpackning: 5 st
Rekommenderat varvtal: 15 000 v/min