- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- Intensiv Diamant FG 830L 011 80æm 6St
Intensiv Diamant FG 830L 011 80æm 6St
Artnr: 02121TillverkareIntensiv S.A.Tillv. artnrFG 8224/6359,10 kr
399,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Diamanter |
|---|
Artnr: 02121
Intensiv Diamant FG 830L 011 80æm 6St
Produktbeskrivning
Diamantborr avsett för turbinvinkelstycke (FG), utformat med en lång päronformad arbetsdel för preparation av tandsubstans. Instrumentet används främst vid kavitets-, kron- och bropreparation samt vid konturering.
Detta roterande instrument är uppbyggt med en stomme av rostfritt stål och en arbetsdel belagd med diamantkorn. Den långa päronformen med konvex topp möjliggör kontrollerad avverkning och formning. Med en kornstorlek på 80 µm klassificeras borret som medium, vilket ger en balans mellan effektiv substansavverkning och ytjämnhet.
Arbetsdelens diameter är 1,1 mm (011), vilket underlättar precision i preparationen. Instrumentet är anpassat för användning i högvarviga turbiner och är utformat för att bibehålla stabilitet under drift. Levereras i förpackning om 6 stycken.
Specifikationer:
Form: 830L (Långt päron)
Fattning: FG (Friction Grip)
Diameter: 1,1 mm
Kornstorlek: 80 µm (Medium)
Material: Rostfritt stål med diamantbeläggning
Antal: 6 st