- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr Lion AUFG001 023 5st
Webpris
FG Diamantborr Lion AUFG001 023 5st
Artnr: 209608TillverkareHORICO DENTALTillv. artnrAUFG001023194,40 kr
216,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Diamanter |
|---|
Artnr: 209608
FG Diamantborr Lion AUFG001 023 5st
Produktbeskrivning
FG-diamantborr i Lion-utförande med rund form, utformat för hög avverkningstakt och precision vid dentala ingrepp. Borret är anpassat för användning i högvarvsvinkelstycken och är avsett för preparation och excavation.
Lion-serien kännetecknas av en optimerad diamantbeläggning som ger upp till 20 % högre skäreffekt jämfört med standarddiamanter. Denna ökade effektivitet innebär att mindre värme genereras vid samma arbetstryck, vilket minskar risken för termiska skador på tandsubstansen.
Konstruktionen bygger på hög koncentritet och precision, vilket minimerar vibrationer under drift och ger en stabil gång. Den höga diamantdensiteten bidrar till bibehållen prestanda och förlänger instrumentets livslängd även vid krävande användning. Borret har en rund geometri (ISO-form 001) och är tillverkat av rostfritt stål med noggrant utvalda diamanter.
Specifikationer:
Typ: Diamantborr
Skafttyp: FG (Friction Grip)
Form: Rund (001)
Diameter, huvud: 2,3 mm (023)
Material: Rostfritt stål med diamantbeläggning
Antal per förpackning: 5 st
