- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr G 862.012 5st
Webpris
FG Diamantborr G 862.012 5st
Artnr: 25580TillverkareEdenta AGTillv. artnrG862.314.012134,10 kr
149,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | grön |
|---|---|
| Diamantkorn | grov |
| Figur | 862 |
| Form | Flamma |
| Isostorlek | 012 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 25580
FG Diamantborr G 862.012 5st
Produktbeskrivning
Diamantborr i flamform med FG-fattning för effektiv avverkning och preparation inom tandvård. Instrumentet har en grov kornstorlek som är avsedd för snabb reduktion av tandsubstans och formning av preparationer.
Den flamformade arbetsdelen (figur 862) är utformad för att underlätta åtkomst och konturering av tandens ytor. Med en ISO-storlek på 012 ger instrumentet precision vid bearbetning av preparationsgränser samt vid ocklusal och approximal formgivning. Borret är konstruerat för användning i turbin eller snabbvinkelstycke kompatibelt med FG-skaft (Friction Grip).
Konstruktionen i diamant säkerställer en jämn avverkningskapacitet under användning. Levereras i förpackning om 5 stycken för kliniskt bruk.
Specifikationer:
ISO-storlek: 012
Kornstorlek: Grov (Grön)
Figur: 862 (Flamma)
Fattning: FG (314)
Material: Diamant
Förpackningsinnehåll: 5 st




