Produktbeskrivning
FG-diamantborr med fin kornstorlek för precisionsarbete inom tandvård. Instrumentet är utformat med en lång konisk form och rundad kant för kontrollerad preparation.
Detta diamantborr är anpassat för användning i turbinvinkelstycken med standard FG-fattning (314). Den långa koniska geometrin i kombination med den rundade kanten gör instrumentet lämpligt för preparation av kronor, broar och kaviteter där mjuka, rundade övergångar krävs.
Den fina kornstorleken möjliggör en noggrann avverkning och lämnar en jämn yta, vilket gör borret användbart för finare justeringar och förberedelser inför cementering. Instrumentet är uppbyggt av diamantkorn fästa på en stabil stam för att säkerställa balanserad rotation och prestanda under kliniskt arbete.
Specifikationer:
Diamantkorn: Fin
Figur: 850L
Form: Lång kon, rund kant
ISO-storlek: 014
Skaft: 314 FG
Material: Diamant
Antal per förpackning: 5 st