Produktbeskrivning
Denna diamantborr, med beteckningen 889 LG och ISO-storlek 009, är avsedd för effektiv avverkning och konturering inom tandvård. Dess flamformade arbetsdel och grova diamantkorn möjliggör precisionsarbete vid exempelvis interproximal reduktion.
Borren är tillverkad med naturliga diamanter, vilket bidrar till god skärförmåga och en beständig yta. Den specifika flamformen (Figur 889 LG) är optimerad för att nå och bearbeta svåråtkomliga ytor, inklusive interproximala områden mellan tänderna. Med en grov diamantkornstorlek (LG) ger den effektiv avverkning av emalj och dentin.
Instrumentet är försett med ett 314 FG-skaft (Friction Grip), vilket säkerställer en stabil passform i dentala handstycken. Borrens aktiva del har en längd på 3.5 mm. Den kan steriliseras i autoklav vid 135°C, vilket tillåter återanvändning enligt gällande hygienprotokoll. Varje förpackning innehåller 5 stycken.
Specifikationer:
Diamantkorn: Grov
Figur: 889 LG
Form: Granat (Flamma)
ISO storlek: 009 (0.9 mm)
Material: Diamant
Skaft: 314 FG (Friction Grip)
Aktiv del, längd: 3.5 mm
Färgkod: Grön
Förpackningsinnehåll: 5 st