- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr 888 012 5st
Webpris
FG Diamantborr 888 012 5st
Artnr: 93713TillverkareHAGER & MEISINGER GMBHTillv. artnr5100888314012380,70 kr
423,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | blå |
|---|---|
| Diamantkorn | normal |
| Figur | 888 |
| Form | nålform |
| Isostorlek | 012 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 93713
FG Diamantborr 888 012 5st
Produktbeskrivning
Diamantborr för turbinvinkelstycke (FG) med nålformad profil och medelgrov diamantbeläggning, avsett för preparation och finjustering inom tandvård.
Borret är utformat enligt figur 888, vilket innebär en nålformad (flame) geometri som underlättar åtkomlighet vid interproximala ytor och preparationer med krav på precision. Instrumentet är belagt med naturliga diamanter i normal kornstorlek (medium), vilket markeras med en blå färgkod. Denna kornstorlek ger en effektiv avverkning i både emalj och dentin samtidigt som den lämnar en yta lämplig för efterföljande finishering.
Skaftet är av typen 314 FG (Friction Grip), anpassat för användning i standardturbiner och höghastighetsvinkelstycken. Borret är konstruerat för stabilitet och bibehållen skärförmåga vid klinisk användning.
Specifikationer:
ISO-storlek: 012
Diameter: 1,2 mm
Figur: 888 (nålform)
Kornstorlek: Normal (Medium)
Färgkod: Blå
Material: Diamant
Skafttyp: 314 FG (Friction Grip)
Antal per förpackning: 5 st
