Produktbeskrivning
FG-diamantborr 878K.014 är ett roterande instrument för dental preparation, utformat med en torpedformad konisk spets för precisionsarbete vid avverkning av hårdvävnad.
Instrumentet är anpassat för användning i turbinvinkelstycken med standardiserad FG-fattning (Friction Grip). Den specifika geometrin med en konisk form och torpedtopp gör borret lämpligt för att skapa distinkta preparationsgränser, exempelvis vid framställning av kronor och broar.
Arbetsdelen är belagd med diamantkorn i storleken medium (normal), vilket ger en kontrollerad avverkningseffektivitet i kombination med en jämn ytstruktur. Den totala skaftlängden uppgår till 19 mm och arbetsdelens längd är 8 mm, vilket ger god åtkomlighet i varierande kliniska situationer.
Specifikationer:
Figur: 878K
Form: Torpedo konisk
ISO-storlek: 014
Skafttyp: 314 FG
Material: Diamant
Kornstorlek: Normal (Medium)
Arbetsdelens längd: 8 mm
Total längd: 19 mm
Förpackningsstorlek: 5 st