Produktbeskrivning
FG-diamantborr med figur 878K för klinisk preparation och kavitetsutformning. Borren har en torpedo-konisk form och är anpassad för användning i turbinvinkelstycken.
Detta diamantborrinstrument är utformat för preparation av kronor, broar och kaviteter. Den torpedo-koniska geometrin är särskilt lämpad för att skapa en tydlig chamfer-preparationsgräns, vilket underlättar vid avtryckstagning och efterföljande protetisk anpassning. Med en normal kornstorlek (medium) medger borren en kontrollerad och effektiv avverkning av tandsubstans.
Skaftet är av typen 314 FG, vilket innebär standardmått för turbinfattning. Instrumentet behåller sin stabilitet vid höga varvtal och är konstruerat för att klara autoklavering och användning i klinisk miljö. Den modifierade rundade spetsen bidrar till en jämn övergång vid preparationens avslutning.
Specifikationer:
Figur: 878K
Form: Torpedo konisk
Skaft: 314 FG
ISO-storlek: 012
Kornstorlek: Normal (Medium)
Material: Diamant
Antal per förpackning: 5 st