- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr 842 H 012 5st
Webpris
FG Diamantborr 842 H 012 5st
Artnr: 27349TillverkareHAGER & MEISINGER GMBHTillv. artnr510842H314012380,70 kr
423,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | svart |
|---|---|
| Diamantkorn | x-grova |
| Figur | 842 |
| Form | Cylinder kanten rundad |
| Isostorlek | 012 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 styck |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 27349
FG Diamantborr 842 H 012 5st
Produktbeskrivning
FG-diamantborr i figur 842 med x-grov kornstorlek för effektiv avverkning och preparation. Borret har en cylindrisk form med rundad kant och är anpassat för användning i turbinvinkelstycke.
Detta diamantborr är utformat för kliniska ingrepp som kräver snabb substansreducering. Den x-grova diamantbeläggningen, markerad med svart färgkod, säkerställer en hög avverkningskapacitet vid grovpreparering. Den cylindriska utformningen med rundad övergång vid spetsen gör det möjligt att skapa jämna preparationsgränser utan skarpa inre vinklar, vilket är centralt vid framställning av exempelvis kron- och broprotetik.
Instrumentet är konstruerat för att bibehålla stabilitet under drift och ge en jämn yta trots den grova kornstorleken. Det rostfria skaftet i FG-standard ger säker fattning och minimal vibration vid höga varvtal.
Specifikationer:
Figur: 842
Form: Cylinder med rundad kant
ISO-storlek: 012 (1,2 mm)
Kornstorlek: X-grov (Svart)
Fattning: FG (314)
Material: Diamant
Antal: 5 st




