- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- FG Diamantborr 841 F 014 5st
Webpris
FG Diamantborr 841 F 014 5st
Artnr: 24816TillverkareHAGER & MEISINGER GMBHTillv. artnr510841F314014380,70 kr
423,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | röd |
|---|---|
| Diamantkorn | fin |
| Figur | 841 |
| Form | Cylinder kanten rundad |
| Isostorlek | 014 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 24816
FG Diamantborr 841 F 014 5st
Produktbeskrivning
FG Diamantborr 841 F 014 är ett preparationsinstrument försett med finkornig diamantbeläggning, utformat för precisionsarbete och putsning inom dentalvården. Borret har en cylindrisk form med rundad kant, vilket möjliggör skonsam avverkning och kontrollerad konturering.
Detta diamantborr är anpassat för FG-fattning (Friction Grip) och används i turbinvinkelstycken. Den finkorniga ytstrukturen, som identifieras med en röd färgkod enligt internationell standard, är avsedd för finjustering av preparationsgränser och utjämning av tandytor.
Den cylindriska utformningen med rundade övergångar mellan botten och sida motverkar uppkomsten av skarpa kanter i preparationen. Detta bidrar till en jämn geometri, vilket är fördelaktigt vid framställning av fyllningar och kronor för att minimera spänningskoncentrationer. Instrumentet levereras i förpackning om fem stycken.
Specifikationer:
Figur: 841
Form: Cylinder med rundad kant
Diamantkorn: Fin (Röd)
ISO-storlek: 014
Fattning: 314 FG
Material: Diamantbeläggning
Antal: 5 st


