- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- Fg Diamantborr 274 014 F x-fin 5st
Webpris
Fg Diamantborr 274 014 F x-fin 5st
gul
Artnr: 39878TillverkareHORICO DENTALTillv. artnrFG274F014373,50 kr
415,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | gul |
|---|---|
| Diamantkorn | extra fin |
| Figur | 274 |
| Form | Flamma, rund |
| Isostorlek | 014 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 39878
Fg Diamantborr 274 014 F x-fin 5st
Produktbeskrivning
Fg Diamantborr 274 014 F är ett roterande instrument utformat för finputsning och slutlig ytbearbetning. Borret har en flammformad geometri med rundad spets för hög precision vid konturering av dentala material.
Den extra fina kornstorleken, identifierad genom den gula färgkodningen, är anpassad för moment där en slät ytfinish krävs. Instrumentet är konstruerat med en hög diamanttäthet som säkerställer en jämn avverkningsgrad över tid. Borrets rotationsprecision och koncentricitet minskar vibrationer under användning, vilket bidrar till ett stabilt arbetsflöde och skonar handstyckets lager.
Skaftet är av typen 314 FG (Friction Grip) för standardiserad fattning i turbinvinkelstycken. Borret är avsett för engångsbruk eller sterilisering enligt gällande kliniska rutiner.
Specifikationer:
Figur: 274
Form: Flamma, rundad spets
Kornstorlek: Extra fin (F)
Färgkod: Gul
ISO-storlek: 014
Skafttyp: 314 FG
Material: Diamant
Antal per förpackning: 5 st
