Produktbeskrivning
Päronformad diamantborr med extra grov kornstorlek för effektiv avverkning. Borren är anpassad för highspeed-handstycken med FG-fattning (Friction Grip).
Denna diamantborr har en päronformad geometri enligt figur 238 och en ISO-storlek på 012. Den extra grova kornstorleken, som indikeras av den svarta färgkodningen, är utformad för applikationer som kräver snabb och kraftfull substansavverkning.
Konstruktionen bygger på en hög diamantdensitet för att säkerställa stabil prestanda och lång livslängd vid regelbunden användning. Borren är tillverkad med fokus på hög rotationsprecision och koncentricitet, vilket minimerar vibrationer under drift och bidrar till ett jämnt arbetsresultat. Stommen är utförd i rostfritt stål för god korrosionsbeständighet.
Specifikationer:
Form: Päron (Figur 238)
ISO-storlek: 012
Kornstorlek: X-grov (Svart)
Skafttyp: FG (314)
Material: Diamant och rostfritt stål
Förpackningsinnehåll: 1 st