Produktbeskrivning
Fg Diamantborr 198 016 5st är ett precisionsinstrument avsett för dentalt bruk. Borren har en konisk rund form med normal diamantkornighet och en ISO-storlek på 016, designad för effektiv materialbearbetning i munhålan.
Denna diamantborr är framställd med diamantmaterial för slipande egenskaper och fästs på ett skaft av typen 314 FG. Tillverkningen av borren fokuserar på hög precision och koncentritet för att bidra till en jämn och kontrollerad arbetsgång. Diamantkornets normala storlek är anpassad för allmänt tandvårdsarbete.
Figuren, betecknad som 198, i kombination med den koniska runda formen och ISO-storleken 016, gör borren lämplig för preparering av kaviteter och konturering av tandsubstans. Den totala längden på 22,0 mm ger tillräcklig räckvidd och hanterbarhet.
Produkten levereras i en förpackning om 5 stycken, vanligen i blisterförpackning, vilket underlättar hantering och förvaring samtidigt som den skyddar borrarna före användning.
Specifikationer:
Diamantkorn: Normal
Figur: 198
Form: Konisk rund
ISO-storlek: 016
Skaft: 314 FG
Material borr: Diamant
Material skaft: Rostfritt stål
Total längd: 22,0 mm
Diameter: 1,6 mm
Förpackningsenhet: 5 st
Förpackningstyp: Blister