Produktbeskrivning
Denna konformade preparationsdiamant är utformad för effektiv avverkning och precision vid dentala ingrepp. Borret har figur 171, vilket innebär en konisk form med en rakt avhuggen (plan) topp.
Instrumentet är försett med ett standardiserat 314 FG-skaft för användning i turbinvinkelstycken. Den grova diamantbeläggningen har en kornstorlek på 120–135 mikron, vilket indikeras av den gröna färgmarkeringen på skaftet. En hög densitet av diamantkorn säkerställer en stabil avverkningsgrad under instrumentets livslängd.
Tillverkningen fokuserar på hög koncentricitet, vilket ger en jämn gång och minskar risken för vibrationer under preparationsarbetet. Borrets geometri gör det särskilt lämpligt för preparationer där en konisk form med en distinkt plan botten eftersträvas.
Specifikationer:
Figur: 171
Form: Kon (rakt avhuggen)
ISO-storlek: 016
Skaft: 314 FG
Kornstorlek: Grov (120–135 µm)
Färgkod: Grön
Material: Diamant
Antal: 5 st