Produktbeskrivning
FG diamantborr 165 014 är ett roterande precisionsinstrument utformat för preparation och separation i tandvårdsmiljö. Borret har en konisk form med spetsig ände och är avsett för användning i högvarvsvinkelstycken.
Instrumentet har en arbetsdel belagd med diamanter av normalkvalitet, vilket ger en effektiv avverkningsförmåga vid standardingrepp. Den höga kornkoncentrationen säkerställer en stabil prestanda och bidrar till instrumentets livslängd. Konstruktionen är inriktad på hög koncentricitet, vilket ger en vibrationsfri gång under användning. Detta minskar slitaget på handstycket och ger operatören god kontroll vid finkänsliga moment.
Skaftet är av typen 314 FG (Friction Grip), vilket gör det kompatibelt med standardiserade turbiner och högvarvshandstycken. Figur 165 är särskilt lämpad för arbeten där den spetsiga geometrin krävs för optimal åtkomlighet och precision.
Specifikationer:
Diamantkorn: Normal
Figur: 165
Form: Kon (spetsig)
ISO-storlek: 014
Material: Diamant
Skaft: 314 FG (Friction Grip)
Förpackning: Styckvis