Produktbeskrivning
Denna diamantborr med figur 019 och ISO-storlek 016, levereras i en förpackning om 5 stycken. Borren har en inverterad konisk form med normal diamantkorn, optimerad för effektiv materialbearbetning vid olika dentala applikationer med turbin.
Borren är framtagen för att erbjuda precision och lång livslängd, med hög densitet av diamantkorn och noggrann tillverkning för god koncentricitet. Den normala kornstorleken, indikerad med en blå färgkod, möjliggör kontrollerad men effektiv avverkning av tandsubstans och fyllnadsmaterial.
Skaftet är av typen 314 FG, vilket är standard för högvarviga dentalinstrument som används i turbiner. Den inverterade konformen är särskilt användbar för kavitetspreparation, preparering av kronor och broar samt andra restaurerande behandlingar. Användningsområden inkluderar även endodonti och pedodonti, där formen underlättar åtkomst och formning.
Specifikationer:
Diamantkorn: Normal
Figur: 019
Form: Inverterad kon
ISO-storlek: 016
Material: Diamant
Skafttyp: 314 FG
Färgkod: Blå
Förpackningsinnehåll: 5 stycken