Produktbeskrivning
Diamantborr FG G879.012 10F är ett roterande instrument med torpedform och fin kornstorlek, avsett för klinisk preparation och finishering inom tandvård.
Borren är uppbyggd med en flerskiktsteknik där diamantkristaller appliceras i flera lager. Denna konstruktion säkerställer en enhetlig fördelning av kristaller, vilket ger instrumentet en hållbar skärpa och jämn avverkning under användning. Den vinklade cylinderformen (torped) är utformad för att ge god precision vid formning av preparationens gränser.
Instrumentet är anpassat för högvarvshandstycken med FG-fattning. Den fina kornstorleken, som indikeras av den röda färgmarkeringen, gör borren lämplig för slutbehandling av ytor där en slät finish eftersträvas. Borren tål autoklavering, vilket möjliggör steril hantering i klinisk miljö.
Specifikationer:
Figur: 879
Form: Vinklad cylinder (torped)
Kornstorlek: Fin (F)
ISO-storlek: 012
Diameter: 1,2 mm
Arbetslängd: 10 mm
Skafttyp: FG (314)
Material: Diamant
Autoklaverbar: Ja
Antal: 5 st