- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- Diatech Diamant FG G862.012 8XF 5st
Webpris
Diatech Diamant FG G862.012 8XF 5st
Flame
Artnr: 207669TillverkareColtene/Whaledent GMBH.& CO.KGTillv. artnr60032452185,40 kr
206,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | gul |
|---|---|
| Diamantkorn | extra fin |
| Figur | 862 |
| Form | Flamma |
| Isostorlek | 012 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Förpackningsinnehåll | 5 st |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 207669
Diatech Diamant FG G862.012 8XF 5st
Produktbeskrivning
Diatech Diamant FG G862.012 är en flamformad preparationsdiamant med extra fin kornstorlek, utvecklad för precisionsarbete och finputsning inom tandvården.
Instrumentet har en flamformad geometri (Figur 862) och är utrustat med ett FG-skaft (Friction Grip) för användning i turbin eller högvarvsvinkelstycke. Diamantbeläggningen är applicerad i flera skikt, en så kallad multilayer-teknik, vilket bidrar till en jämn avverkningsförmåga och bibehållen skärpa under användning.
Den extra fina kornstorleken (XF) gör borret lämpligt för slutlig tilljämning av preparationsgränser och konturering av fyllningsmaterial där en slät ytfinish krävs. Diamanten har en ISO-storlek på 012 och levereras i förpackning om fem stycken.
Specifikationer:
Figur: 862
Form: Flamma
Kornstorlek: Extra fin (XF)
ISO-storlek: 012
Skafttyp: FG (314)
Material: Diamant
Förpackningsstorlek: 5 st


