- Hem
- Tandläkare
- Roterande Instrument
- Diamanter
- Diatech Diamant FG G801M.009 F 5st
Webpris
Diatech Diamant FG G801M.009 F 5st
Round
Artnr: 203920TillverkareColtene/Whaledent GMBH.& CO.KGTillv. artnr60031898228,60 kr
254,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | röd |
|---|---|
| Diamantkorn | fin |
| Figur | 801M |
| Form | Rund |
| Isostorlek | 009 |
| Material | diamant |
| Fattning | 314 FG |
| Produktgrupp | Diamanter |
Artnr: 203920
Diatech Diamant FG G801M.009 F 5st
Produktbeskrivning
Rund diamantborr med lång hals och fin kornstorlek för precision i kliniska preparationer. Instrumentet är utformat med en multilager-teknik som säkerställer en jämn avverkningsförmåga över tid.
Denna diamantborr har en multilager-struktur där naturliga diamantkristaller är applicerade i flera skikt på instrumenthuvudet. Konstruktionen innebär att nya, skarpa diamanter exponeras i takt med att de yttre lagren slits ner under avverkningsprocessen. Detta ger instrumentet en längre livslängd och bibehållen skärpa under hela användningstiden. Den runda formen med lång hals i kombination med den fina kornstorleken gör borret lämpligt för finbearbetning och preparationer som kräver hög kontroll och god åtkomlighet.
Instrumentet är försett med ett standardiserat FG-skaft (314) för användning i turbin eller high-speed vinkelstycke. Produkten är autoklaverbar, vilket möjliggör säker rengöring och sterilisering för klinisk återanvändning.
Specifikationer:
Figur: 801M (Rund, lång hals)
ISO-storlek: 009
Kornstorlek: Fin (F)
Färgkod: Röd
Material: Multilager-diamant (naturlig)
Skafttyp: FG (314)
Antal: 5 st
Autoklaverbar: Ja
