- Hem
- Tandläkare
- Röntgen
- Sensorer/Bildplattor/Kasetter
- Bildplatta IDOT SCAN EXAM stl 0 6st
Bildplatta IDOT SCAN EXAM stl 0 6st
Artnr: 260378TillverkareKaVo DentalTillv. artnr901256-PTU4 047,30 kr
4 497,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Sensorer/Bildplattor/Kasetter |
|---|
Artnr: 260378
Bildplatta IDOT SCAN EXAM stl 0 6st
Produktbeskrivning
Bildplatta för digital intraoral röntgenutrustning, utrustad med iDot-systemet för förenklad spårbarhet och kvalitetskontroll.
Dessa fosforbildplattor används för att fånga digitala röntgenbilder med hög detaljrikedom. Varje platta är försedd med iDot-markeringar, ett system för unik identifiering av den enskilda plattan. Detta gör det möjligt att vid bildgranskning direkt se vilken fysisk platta som använts, vilket underlättar identifiering av skadade plattor eller artefakter som kräver att plattan byts ut.
Plattorna är tunna och flexibla för att underlätta positionering i patientens mun och minimera obehag. De är utformade för att återge ett brett gråskalespektrum, vilket ger noggrann diagnostisk information även i små detaljer. Storlek 0 är specifikt anpassad för pediatrik eller för patienter med trånga anatomiska förhållanden.
Specifikationer:
Typ: Fosforbildplatta
Storlek: 0
Dimensioner: 22 x 31 mm
Identifieringssystem: iDot-markering
Antal per förpackning: 6 st