- Hem
- Tandläkare
- Röntgen
- Bildplatte/Sensorhållare
- XCP-ring rtg
Webpris
XCP-ring rtg
Underlättar vid rtg, då man enkelt riktar kameran vid markeringar på ringen.
Artnr: 231181TillverkareDentsply SironaTillv. artnr550773650,70 kr
723,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | 1 st |
|---|---|
| Produktgrupp | Bildplatte/Sensorhållare |
Artnr: 231181
XCP-ring rtg
Produktbeskrivning
XCP-ORA är en universell positioneringsring för dental röntgen som kombinerar tre funktioner i en och samma komponent. Den används för att rikta in röntgenstrålen korrekt vid upptagning av anteriora, posteriora och bitewing-bilder.
Genom sin 3-i-1-design reduceras antalet komponenter som krävs för att uppnå korrekt placering, vilket förenklar hanteringen vid patientstolen. Ringen är universell och fungerar med både digitala sensorer och traditionell röntgenfilm.
Den lätta konstruktionen bidrar till ökad patientkomfort under bildtagningen. Systemet är utformat för att användas tillsammans med en tillhörande positioneringsarm, vilket säkerställer exakt inriktning mellan strålkälla och bildmottagare för att minimera risken för bildfel och behovet av omskjutningar.
Specifikationer:
Funktion: Positioneringsring för intraoral röntgen
Användningsområden: Anterior, posterior och bitewing (3-i-1)
Kompatibilitet: Digitala sensorer och analog film
Konstruktion: Lättviktsmaterial
System: Universal inriktning
