DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Ansiktsskydd Frotte blå 12st

skydd vid profylax tvättbar övre se igenom

Artnr: 57066TillverkareMedicomTillv. artnr8-4020B
1 672,20 kr
1 858,00 kr

Exkl. moms

Få i lager

Specifikationer -

ProduktgruppSkyddsglasögon/Övrigt skydd
Artnr: 57066
Ansiktsskydd Frotte blå 12st

Produktbeskrivning

Ansiktsskydd i frotté utformat för att ge ett effektivt stänkskydd vid profylaxbehandlingar och andra kliniska moment inom tandvården. Skyddet består av en transparent övre del som säkerställer god sikt under arbetet samtidigt som det skyddar ansiktet mot vätskor och partiklar. Pannbandet är tillverkat i blå frotté, vilket ger en mjuk kontakt mot huden och har en god absorberande förmåga. Konstruktionen är tvättbar, vilket möjliggör återanvändning efter rengöring. Produkten levereras i en förpackning om 12 stycken, anpassat för verksamheter med ett regelbundet behov av personlig skyddsutrustning. Specifikationer: Färg: Blå Material: Frotté och transparent plast Egenskaper: Tvättbar Användningsområde: Profylax och allmänt stänkskydd Antal per förpackning: 12 st

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma