Produktbeskrivning
Snabbkoppling med tillhörande sugslang för användning i dentala simuleringssystem och övningsmodeller. Produkten används för att hantera vattenflöde och dränage under kliniska träningsmoment.
Denna komponent är utformad för att möjliggöra en säker anslutning mellan en övningsmodell och ett externt uppsamlingssystem för vätska. Den medföljande sugslangen på 120 mm ger den rörlighet som krävs i en dockas huvud eller monteringsanordning utan att skapa onödigt utrymme för trassel.
Snabbkopplingen är konstruerad för enkel montering och demontering, vilket optimerar tidsåtgången vid förberedelser och rengöring av simuleringsenheter. Systemet säkerställer att vätska som används vid kylning av instrument eller under sugövningar leds bort på ett kontrollerat sätt, vilket bibehåller en ren arbetsmiljö i träningsmiljön.
Specifikationer:
Slanglängd: 120 mm
Kopplingstyp: Snabbkoppling (Snap-on)
Användningsområde: Dränage och vätskehantering i övningsmodeller