Produktbeskrivning
Modelltand Parodon Sort 26st är en uppsättning ersättningständer för dentala övningsmodeller, specifikt framtagna för träning inom parodontologi. Setet består av 26 stycken sorterade tänder som efterliknar den mänskliga dentitionen för realistisk simulering.
Dessa tänder är utformade för att användas i träningsmodeller med mjukare tandköttssimulering. Konstruktionen möjliggör praktisk övning av kliniska moment såsom depuration, rotplaning och annan parodontal instrumentering. Genom att använda anatomiskt korrekta modeller kan användaren utveckla precision och teknik i en kontrollerad miljö före kliniskt arbete på patient.
Tänderna är kompatibla med modellserier anpassade för parodontal simulering och är utbytbara för att möjliggöra kontinuerlig användning av grundmodellen. Den sorterade förpackningen ger en heltäckande uppsättning som representerar olika tandpositioner i käken, vilket underlättar en bredbaserad färdighetsträning.
Specifikationer:
Typ: Ersättningständer för parodontalmodell
Antal: 26 stycken (sorterat set)
Användningsområde: Periodontal instrumentering, depuration och rotplaning
Kompatibilitet: Modellserie A-PB