- Hem
- Tandläkare
- Övrigt Diverse
- Övningsmodell/Tand
- Modelltand ANA-4 ZPURN 36
Modelltand ANA-4 ZPURN 36
Artnr: 259497Tillverkarefrasaco GmbHTillv. artnrANA-4 ZPURN-36141,30 kr
157,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Övningsmodell/Tand |
|---|
Artnr: 259497
Modelltand ANA-4 ZPURN 36
Produktbeskrivning
Modelltand ANA-4 ZPURN 36 är en ersättningstand specifikt framtagen för simulation av endodontiska ingrepp och rotfyllnadsträning. Tanden motsvarar position 36, den första molaren i underkäkens vänstra sida, och är utformad för att passa i anatomiska träningsmodeller.
Denna modelltand är utrustad med en anatomisk rot som efterliknar den mänskliga tandens uppbyggnad. Materialet i tandroten har egenskaper som liknar naturligt rotcement, vilket möjliggör realistisk övning av samtliga moment inom rotbehandling, inklusive rensning och formning av kanalsystemet. För att ge korrekt taktil feedback under instrumentering är tanden försedd med simulerad pulpa- och rotvävnad.
Tandens krona är tillverkad i ett stabilt material lämpat för preparation och slipning. Monteringen sker via skruvinfästning i modellkäkens basplatta, vilket ger en fixerad position under arbetet. Den anatomiska utformningen stöder praktisk färdighetsträning inom både konserverande tandvård och endodonti.
Specifikationer:
Tandposition: 36 (Underkäke, vänster första molar)
Modellserie: ANA-4
Typ: Endodontitand med anatomisk rot
Material (krona): Plastmaterial för dental övning
Material (rot): Cementliknande material för rotbehandling
Infästning: Skruvmontage
Funktioner: Simulerad pulpa, anatomiska rotkanaler, utbytbar
Användningsområde: Rotkanalspreparation, rotfyllning, röntgenövning