Produktbeskrivning
Elastiska separatorer med en diameter på 2,1 mm, framtagna för att skapa interproximalt utrymme inom ortodontisk behandling.
Dessa separatorer används primärt för att separera tänder, vanligtvis molarer, inför applicering och cementering av ortodontiska band. Genom sin elastiska konstruktion utövar de ett kontinuerligt tryck som gradvis skapar det avstånd som krävs för att rymma bandets tjocklek.
Ringen har en enhetlig dimension och elasticitet som underlättar applicering med konventionella separatortänger. Den cirkulära formen och materialets egenskaper säkerställer att separatorn sitter stabilt på plats efter montering. Förpackningen innehåller 1000 stycken, vilket lämpar sig för kliniker med hög patientgenomströmning och frekvent behov av utrymmesskapande åtgärder.
Specifikationer:
Diameter: 2,1 mm
Antal per förpackning: 1000 st
Funktion: Interproximal separation
Material: Elastiskt material