Produktbeskrivning
Transbond XT etsgel är ett fosforsyrabaserat material framtaget för etsning av emaljytor inför ortodontisk bondning. Den blå nyansen underlättar visuell kontroll vid applicering och säkerställer fullständig borttagning vid efterföljande sköljning.
Produkten består av en 35-procentig fosforsyregel som levereras i sprutor med luer-lock-fattning. Systemet är utformat för att ge en kontrollerad applicering på de specifika områden där fästen eller band ska placeras. Gelens konsistens är framtagen för att stanna kvar på appliceringsstället utan att rinna, vilket minskar risken för oavsiktlig kontakt med mjukvävnad.
De medföljande applikatorspetsarna möjliggör exakt dosering direkt på tandytan. Efter verkningstiden sköljs gelen bort med vatten, och den tydliga färgmarkeringen gör det enkelt att verifiera att ytan är helt ren och redo för nästa steg i bondingprocessen.
Specifikationer:
Typ: Etsgel
Koncentration: 35 % fosforsyra
Färg: Blå
Förpackningsinnehåll: 2 x 3,5 g sprutor, 25 st applikatorspetsar
Anslutning: Luer-lock