DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

DC Tandköttssax Wagner böjd 12cm

Artnr: 300442TillverkareDC DentalCentralTillv. artnr823020/
249,30 kr
277,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

Förpackningsinnehållstyck
ProduktgruppSaxar
Artnr: 300442
DC Tandköttssax Wagner böjd 12cm

Produktbeskrivning

Wagner tandköttssax med böjd utformning för precision vid kirurgiska ingrepp och vävnadshantering. Denna tandköttssax av modell Wagner är utformad för de specifika behoven inom oral kirurgi och parodontologi. Saxens böjda blad underlättar åtkomst i svåråtkomliga områden och ger förbättrad sikt vid arbete i begränsade utrymmen i munhålan. Med en totallängd på 12 cm erbjuder instrumentet stabilitet och kontroll vid finmotoriska snitt i mjukvävnad. Konstruktionen är anpassad för att hantera både tandköttsvävnad och tunnare suturmaterial. Specifikationer: Typ: Tandköttssax Modell: Wagner Form: Böjd Längd: 12 cm Användningsområde: Kirurgi och parodontologi

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma