DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Pincett College diamantbelagd

Artnr: 253058TillverkareCarl Martin GmbHTillv. artnrLSP773D
798,30 kr
887,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

ProduktgruppPincetter
Artnr: 253058
Pincett College diamantbelagd

Produktbeskrivning

Pincett i College-modell med diamantbelagda spetsar för säkert grepp om små föremål. Diamantbeläggningen på pincettens arbetsdel ökar friktionen och minskar risken för att föremål glider. Instrumentet är särskilt lämpligt för hantering av keramiska inlägg, implantatkomponenter och andra precisionsarbeten i klinisk miljö. Konstruktionen ger hög precision vid placering av material. Instrumentet är tillverkat i rostfritt stål och ingår i Carl Martins LS-Passion-serie. Pincetten är autoklaverbar och utformad för daglig användning inom dentalvård och laboratorieverksamhet. Specifikationer: Material: Rostfritt stål Längd: 150 mm Egenskap: Diamantbelagd arbetsdel, fin spets Modell: College LSP773D (LS-Passion) Steriliserbar: Ja (Autoklaverbar) Färg: Silver

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma