Produktbeskrivning
Anatomisk pincett i rakt utförande, framtagen för hög precision vid hantering av vävnad och förbandsmaterial. Med en längd på 180 mm och en delikat spets är instrumentet lämpligt för ingrepp som kräver god räckvidd och noggrann kontroll.
Käkarna har en bredd på 1,30 mm och är försedda med tvärgående räfflor. Denna tandning ger ett säkert grepp om material och vävnad samtidigt som risken för traumatiska skador minimeras. Instrumentet är särskilt anpassat för arbete i djupare operationsfält eller i situationer där ett fint grepp är nödvändigt.
Pincetten är avsedd för flergångsbruk och är konstruerad för att tåla upprepad rengöring och sterilisering i autoklav. Den matta ytfinishen reducerar ljusreflexer, vilket underlättar arbetet under stark belysning i kliniska miljöer.
Specifikationer:
Typ: Anatomisk pincett (Cushing)
Form: Rak
Längd: 180 mm
Spetsbredd: 1,30 mm
Utförande: Delikat
Greppyta: Räfflad
Material: Rostfritt stål
Hantering: Flergångs, steriliserbar