- Hem
- Tandläkare
- Instrument
- Övrigt Handinstrument
- Instrumentskydd vit 38mm perforerad 50st
Webpris
Instrumentskydd vit 38mm perforerad 50st
innerdiamater: 2 - 3 mm
Artnr: 251859TillverkareInterLock Medizintechnik GmbHTillv. artnr31101338,40 kr
376,00 kr
Exkl. moms
I Lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | 50 styck |
|---|---|
| Produktgrupp | Handinstrument Övrigt |
Artnr: 251859
Instrumentskydd vit 38mm perforerad 50st
Produktbeskrivning
Perforerat instrumentskydd utformat för att skydda spetsar och känsliga delar på kirurgiska handinstrument under hantering, transport och sterilisering.
Skyddet är försett med perforeringar som möjliggör effektiv genomträngning av steriliseringsmedia, såsom ånga, till instrumentets yta. Denna design säkerställer att steriliseringsprocessen inte hindras samtidigt som risken för kondensbildning inuti skyddet minskas.
Genom att använda instrumentskydd minimeras risken för mekaniska skador på instrumentens funktionella delar, vilket bidrar till att bibehålla skärpa och precision. Samtidigt fungerar skyddet som en säkerhetsåtgärd för att förhindra stickskador hos personal vid hantering av vassa instrument. Skyddet är vitt för tydlig synlighet och har en längd på 19 mm för att passa ett brett urval av standardinstrument.
Specifikationer:
Färg: Vit
Längd: 19 mm
Utförande: Perforerad
Antal: 50 st per förpackning